Wydarzenia 2016grudzień

19 grudnia 2016 roku odbyło sie spotkanie opłatkowe wrzesińskich Amazonek oraz naszych przyjaciółek od serca koleżanek Położnych w restauracji AVOCADO. W miłym gronie spożyłyśmy Kolację Wigilijną, były życzenia, śpiewanie kolęd i drobne upominki dla każdej uczestniczki naszego świątecznego spotkania.

życzenia

wigilia w avocado

Miesiąc grudzień to miesiąc spotkań z władzami samorządowymi, ze znajomymi i koleżankami. Byłyśmy zaproszone 14 grudnia przez Pana Starostę na wspólne spotkanie opłatkowe w Auli Liceum O gólnokształcącego były życzenia, śpiewanie kolęd a harcerze Hufca Wrzesińskiego przekazali Staroście światełko do nieba. Natomiast 15 grudnia odbyło się spotkanie w PCPR Forum Organizacji Pozarządowych, na którym podsumowana została praca organizacji i stowarzyszeń w roku bieżącym. Była też okazja do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych przy kawie i pięknych kolędach w wykonaniu przedstawicielki z Środowiskowego Domu Samopomocy "Na Skarpie" w Gozdowie.

spotkanie

W dniach 8 do 12 grudnia 2016 roku dwie koleżanki z Wrześni \uczestniczyły w szkoleniu w Sierakowie zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Amazonki . Było to szkolenie liderek: edukacja zdrowotna - poszerzamy HERYZONTY oraz akademia dobrych praktyk. Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków PFRON pn. "Profesjonalizacja działań klubów Amazonek" oraz w ramach realizacji zadania pn. "Aktywne Seniorki", finansowanego ze środków Rządowego programu na rzecz ASOS na lata 2014 -2020 MPiPS.

Program szkolenia był bardzo ciekawy - wykłady :

 • Nużeniec i jego rola w zespole suchego oka - dr Piotr Schmidt
 • Zarządzanie programami profilaktycznymi w onkologii - dr Dariusz Godlewski
 • Produkty limfatyczne szyte na miarę - Teresa Łeptuch
 • Intra - dobry wygląd - dobre samopoczucie
 • Formy zabezpieczenia na wypadek choroby - Szymon Chrostowski
 • Biopsja Piersi - precyzyjna diagnostyka raka gruczołu piersiowego - dr Beata Adamczyk
 • Nowe HERYZONTY w leczeniu raka piersi - co świadoma pacjentka powinna wiedzieć - dr Elżbieta Bręborowicz
 • "Jest jak jest - mam wybór" - Krystyna Wechmann
 • Zajęcia rehabilitacyjne i wykłady - Magdalena Doś i Janusz Doś
 • Warsztaty psychologiczne - Katarzyna Cieślak i Marta Zagozda.

szkolenie

Szkolenie Liderek w Sierakowie to bardzo dużo wiadomości, z ciekawością brałyśmy udział w wykładach i zajęciach oraz integrowałyśmy się z koleżankami z terenu całej Polski. Uczestniczyłyśmy również w uroczystej Kolacji Wigilijnej - zorganizowanej w Sali Kominkowej.

05 grudnia 2016 roku we Wrześni odbyły się dla Amazonek warsztaty psychologiczne prowadzone przez psycholog panią Mariolę Gizelską Adamczak. Każda uczestniczka warsztatów mogła indywidualnie porozmawiać z panią psycholog.


Powrót

listopad

19 listopada 2016 roku amazonki gościły przedstawiciela firmy Marinex z Łodzi p. Pawła Nowickiego. Misją tej firmy jest wydłużenie życia człowieka .Preparaty produkowane przez firmę MARINEX zawierają najważniejsze substancje diety śródziemnomorskiej i diety mieszkańców Okinawy. Substancje, których dostarczają, mają nadzwyczaj korzystny wpływ na nasz organizm, ponieważ budują go i są nam niezbędne genetycznie do utrzymania dobrego zdrowia przez całe życie. Ludzie spożywający taką dietę żyją w zdrowiu, sprawności intelektualnej i fizycznej najdłużej na świecie. Wykładowca zachęcał nas do zapoznania się z materiałami, do konsultacji z dietetykami tej firmy oraz do przeczytania opinii osób zażywających preparaty. Wykład był bardzo interesujący, dla nas kobiet chorujących na raka piersi (zażywając systematycznie BioMarine można wzmocnić organizm, zwiększyć odporność, której nam brakuje po długotrwałym leczeniu). Każda z nas otrzymała materiały promujące preparaty budulcowe dla organizmu.Dnia 15 listopada 2016 AMAZONKI wraz z p. położną z NEOVITY odwiedziły Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni. Rozmawiałyśmy z uczennicami i uczniami klas IV na temat raka piersi u kobiet, zachorowań i o badaniu piersi. Każdy uczeń otrzymał ulotkę dotyczą profilaktyki i zawieszkę do łazienki. W czasie nauki badania piersi na modelach - rozmawialiśmy jak ważna jest samobadanie piersi, a następnie rutynowe badania jak USG i mammografia.

15listopada1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych.
To święto - to czas refleksji i zadumy.
Odwiedzamy groby koleżanek amazonek, które od nas odeszły.

Pamiętajmy. Nie zapominajmy. Przekazujmy pamięć o Nich następnym pokoleniom. Wspominajmy Je. Szanujmy. Pamiętajmy że i my umrzemy.

1listopada


Powrót

październik

imieniny

imieninyOd 1985 roku z inicjatywy brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca październik nazywany jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. W 2008 r. Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi, czyli Europa Donna ustanowiła Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony co roku 15 października. Natomiast 17 października jest Oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi obchodzonym w naszym kraju. Oprócz tego wszystkie światowe placówki onkologiczne obchodzą 4 października Światowy Dzień Onkologii, który również ma wpływać na mentalność kobiet i motywować je do aktywności podejmowanej przeciw rakowi piersi.

W ciągu tych 31 dni organizuje się prelekcje, warsztaty, pielgrzymki i darmowe badania, które mają nakłonić panie do walki i wczesnego wykrywania tej choroby nowotworowej. Pamiętajmy, że we wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie uleczalny, choć jego wykrycie wymaga regularnej kontroli lekarskiej.

Każde z tych październikowych świąt ma przypominać kobietom w Polsce i Europie o wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na nowotwór piersi, a także o roli wstępnego wykrywania tej choroby nowotworowej. Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

Dlatego też nie tylko Polska, ale cały świat obchodzi w październiku miesiąc profilaktyki nowotworu piersi oraz wsparcia dla kobiet, które usłyszały tę diagnozę. W tym właśnie miesiącu szczególnie silnie nagłaśnia się temat tej choroby nowotworowej w myśl hasła: im lepiej pozna się swojego przeciwnika, tym ma się większe szanse na to, aby z nim wygrać.

Akcjami odbywającymi się w październiku w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi są:

 • organizowana już od kilku lat Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi
 • bezpłatne USG piersi i mammografia dla każdej skierowanej na to badanie przez lekarza kobiety,
 • lekcje samobadania piersi w szkołach ponadgimnazjalnych,
 • prelekcje i warsztaty z udziałem lekarzy oraz psychologa,
 • rozdawanie ulotek i broszur, koncerty charytatywne różowej wstążki.

kampaniaProfilaktyka raka piersi "Masz wiele powodów, by żyć - kontroluj swoje piersi"- pod takim hasłem 18 października Stowarzyszenie Wrzesiński Klub Amazonki zorganizowało spotkanie we Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczące profilaktyki raka piersi. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w miesiącu badać swoje piersi. Rak wcześnie wykryty może być skutecznie leczony - apelowała Renata Weiss, położna środowiskowo-rodzinna z Neovity. Na specjalnych fantomach pokazała ona, w jaki sposób należy wykonywać takie comiesięczne samobadanie. Marta Karnafel z Centrum Dietetycznego  Naturhouse opowiedziała o zasadach zdrowej i zbilansowanej diety. Natomiast Lucyna Majewska-Lipińska, lekarz ginekolog-położnik, poruszyła kwestię czynników wpływających na powstawanie zmian nowotworowych piersi oraz ich diagnostykę. - Rak piersi to obecnie najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Ważna jest zatem profilaktyka. Jeżeli zauważycie niepokojące zmiany, nie bójcie się wizyty u lekarza - zaznaczała.

18 październik

W czasie spotkania każda z uczestniczek otrzymała ulotki ze wskazówkami, jak badać piersi, mogła również zadawać pytania prelegentkom oraz samodzielnie poćwiczyć wykrywanie guzków na fantomach. Projekt współfinansowany przez powiat wrzesiński.Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Z tej okazji w powiecie wrzesińskim zorganizowano szereg akcji mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat tego nowotworu. W galerii Karuzela 13 października 2016 roku przygotowano stoisko z materiałami na temat raka piersi. Stoisko to odwiedziło wiele pań, którym nieobojętne jest własne zdrowie. Rozdawano ulotki i różowe balony - także dzieciom, chłopcom i dziewczynkom, bo profilaktyka jest najważniejsza i uświadamiać należy od najmłodszych lat. Amazonki na fantomie uczyły samobadania i przeprowadzały pogadanki. Nie zabrakło konkursów z nagrodami ufundowanymi przez Avon - partnera akcji. Panie zaproszono też do wypełnienia ankiety na temat poziomu swej wiedzy o raku piersi. Cała akcja miała na celu uświadomić, że najważniejsza jest wiedza o chorobie, bo tylko w ten sposób można skutecznie ją zwalczyć. Wydarzenie zorganizowali: Referat Promocji Zatrudnienia, Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni oraz Amazonki z Wrześni i Nekli.

W miesiącu walki z rakiem piersi zaplanowano też inne akcje profilaktyczne:

13 październikŚwiatło, które leczy - system terapii światłem Bioptron
Dnia 3 października gościłyśmy panią Katarzynę Towińska-Salitra z MEDICALu, która zaczęła wykład od stwierdzenia: " Oddziaływanie światła na ludzki organizm znany jest od stuleci. Światło jest nieodzowne dla naszego życia i zdrowia. Wiemy, że bez światła życie nie istnieje.  Znamy, jak dobroczynny wpływ na człowieka odgrywa światło słoneczne".

Prowadząca wykład zachęcała do terapii światłem Bioptron , która może spełniać w ludzkim ciele wiele funkcji. Z powodzeniem uzupełnia brak światła, które zakłóca normalne procesy fizjologiczne i może wywoływać poważne i niekorzystne efekty dla naszego organizmu.

Terapia tym światłem może pomóc w:

 • poprawie mikrocyrkulacji
 • harmonizacji procesów metabolizmu
 • wzmocnieniu systemu obronnego
 • stymulowaniu procesów regeneracyjnych i odtwórczych całego organizmu
 • przyspieszaniu gojenia ran
 • usunięciu bólu lub zmieszania jego intensywności


BIOPTRON to doskonała terapia: wspomagająca proces gojenia się ran, uśmierzania bólu, leczenia schorzeń dermatologicznych i problemów skóry, z powodzeniem stosowana w pediatrii. Wskazania medyczne do stosowania lampy Bioptron są bardzo szerokie. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu bólu, przez reumatologię, fizjoterapię, medycynie sportową, leczenie ran, zaburzenia dermatologiczne i skórne. Lampę można stosować w pediatrii, w leczeniu terapii dzieci poniżej 6 roku życia, u noworodków. Bioptron pomaga również w objawach zimowej depresji, takiej jak zespół przewlekłego zmęczenia, obniżona motywacja, nadmierna senność, czy stany osłabienia i załamania. Lampa może działać jak słońce, terapia światłem Bioptron działa również przeciw zmarszczkowo, czyli zmniejsza już istniejące zmarszczki i spowalnia pojawienie się nowych. Amazonki chętnie wysłuchały tego wykładu i korzystały z próbnych naświetlań lampą BIOTRON.XIX OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA KOBIET PO CHOROBIE NOWOTWOROWEJ NA JASNĄ GÓRĘ
1 października 2016 roku po raz dziewiętnasty odbyła się Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę w Częstochowie - w tym roku pod hasłem "Miłosierdzie ocala".

U stóp Matki Najświętszej zgromadziło się prawie 10 tysięcy Amazonek z całej Polski, a także z Niemiec, Czech i Słowacji. Nie zabrakło wśród nich Amazonek z Wrześni - w sumie 34 osoby. Na pielgrzymkę wybrali się również nasi przyjaciele oraz członkowie rodzin wrzesińskich Amazonek. Na pielgrzymi szlak wyruszyliśmy już 30 września, żeby móc spokojnie bez pośpiechu przygotować się na uroczystość spotkania z Matką Bożą. W piątek musiałyśmy wstać ok. 4:00 rano, żeby zdążyć na czas. O godz. 5:00 autokar wyruszył z placu przy Urzędzie Pracy. W Częstochowie byłyśmy ok. godz. 11:00. Na miejscu mogłyśmy indywidualnie spędzać wolny czas, który przeznaczyłyśmy na powitanie Matki Bożej Częstochowskiej, spowiedź, modlitwę i zadumę. Zaniosłyśmy Naszej Matce podziękowania i prośby o dalszą opiekę i zdrowie. Po posiłku udałyśmy się na chwilkę do hotelu, żeby odświeżyć się i przygotować na wieczorne spotkanie Amazonek w Filharmonii Częstochowskiej. Równo o godz. 17:00 sala Filharmonii zapełniła się po brzegi Amazonkami z całej Polski i z zagranicy. Galę rozpoczęły występy młodzieży i dzieci z pobliskich Domów Kultury. Następnie głos zabrali włodarze częstochowscy z Prezydentem Miasta Częstochowy na czele. Były gratulacje i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego święta. Na koniec głos zabrała Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki pani Krystyna Wechmann przypomniała, że październik to miesiąc walki z rakiem, "Zawsze październik jest miesiącem szansy. Październik powinien trwać od stycznia do grudnia! Ale teraz podsumowując nasze działania w październiku proszę, żeby wszystkie kobiety wzięły zdrowie w swoje ręce". Galę uświetnił koncert Teresy Werner gwiazdy śląskiej estrady. Wszyscy bawiliśmy się świetnie przy największych przebojach tej artystki. Na zakończenie dnia udaliśmy się na Apel Jasnogórski na Jasną Górę. Dzień zakończył się późno, ale bardzo owocnie.

W sobotę 1.10.2016 r. uroczystości Święta Amazonek rozpoczęła Msza Święta o godz. 11:00. O. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry powitał Amazonki, a następnie Bp Antoni Długosz przeczytał list Ojca Świętego Franciszka skierowany do kobiet oraz wygłosił homilię. Uroczystość uświetniła swoją osobą także Pierwsza Dama pani Agata Kornhauser-Duda, która powiedziała: "Jestem pod ogromnym wrażeniem energii, entuzjazmu i aktywności środowiska amazonek, a przede wszystkim wewnętrznego i zewnętrznego ich piękna" - podkreśliła Pani Prezydentowa. Jak co roku miało miejsce przekazanie Statuetki Przechodniej im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetkę wręczyła Klara, wnuczka Anny Stefańczyk, która nie mogła ukryć wzruszenia mówiąc do Amazonek: "Babci nie ma z nami już 10 lat, istnieje jednak pamięć o niej. Pamięć, która żyje w nas właśnie dzięki tym spotkaniom. Babcia była jedną z was i żyła tak pięknie, jak wy wszystkie panie. Dziękuję". W tym roku statuetkę odebrały przedstawicielki amazonek z Unii Kujawsko-Pomorskiej, ze Świecia i Łodzi. Wnuczka Anny spowodowała swoim wystąpieniem oczy pełne łez u niejednej Amazonki. To był naprawdę podniosły moment.

Po błogosławieństwie, Bp Antoni Długosz zaśpiewał dwie piosenki, a do jednej z nich zaprosił do tańca Prezes Federacji Krystynę Wechmann. Wśród Amazonek zapanowała radość, a nad głowami nieustannie powiewały żółte słoneczniki.

Wróciliśmy do Wrześni ok 22:00. Wszyscy spotkamy się za rok, jeśli Pan Bóg pozwoli.

Relacjonowała Katarzyna Nogala

pielgrzymka


Powrót

wrzesien

Dnia 24 września Koniński Klub Amazonki świętował XX lecie. Z tej okazji odbyła się gala w Hotelu "Atut" w Licheniu Starym. Wzięły w nim udział fantastyczne kobiety z Konińskiego Klubu "Amazonek", które działając pokazują, że raka można i trzeba pokonać. Do Lichenia przybyło również wielu zaproszonych gości, wśród nich: lekarze onkolodzy, samorządowcy, parlamentarzyści i oczywiście koleżanki amazonki z Klubów w Pleszewie, Krotoszynie, Gnieźnie, Kaliszu, Wrześni, Jarocina i Poznania.

Osoby szczególnie zasłużone dla ruchu amazonek otrzymały z rąk prezesek "Bursztynowe Łuki Amazonki".

Koniński Klub Amazonek zorganizował spotkanie tak by nie zabrakło podczas wydarzenia również akcentu naukowego. Prelegentami byli: dr n. med. Dariusz Godlewski i dr n. med. Janusz Doś.

Amazonki wrzesińskie złożyły Jubilatkom życzenia dalszej pracy i gratulacje za wytrwałość, aktywność i zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących.

gala19 września amazonki gościły fizjoterapeutę mgr Michała Koszlę- prowadzi on fizjoterapię w Poznaniu oraz w Koninie. Wysłuchałyśmy wykładu na temat nowoczesnej fizjoterapii dna miednicy. Wskazania do podjęcia fizjoterapii dna miednicy obejmują różne zaburzenia związane z pracą pęcherza moczowego (trzymanie i oddawanie moczu), pracą jelit (zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego), u kobiet - bóle miesiączkowe czy owulacyjne, niektóre zaburzenia cyklu, u obu płci: zaburzenia czucia intymnego, a u mężczyzn rehabilitację po prostatektomii.

wyklad

Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, aby rozpoznać wszystkie występujące schorzenia. Jednocześnie wykonywane są zabiegi manualne mające zniwelować ból ujawniony w czasie badania, przywrócić prawidłowe napięcie mięśni. Czasem przydatne są dodatkowo (lub zamiennie) zabiegi manualne w obrębie bioder, kości krzyżowej, nóg. Większość pacjentów potrzebuje serii kilku zabiegów, gdyż nie jest możliwe przeprowadzenie terapii wszystkich mięśni, nerwów w czasie jednej wizyty. Jeśli jest to potrzebne - fizjoterapeuta uczy prawidłowego treningu mięśni. Wykład ten był dla nas bardzo ważny i pouczający, dowiedziałyśmy się o możliwościach leczenia tak bardzo wstydliwego tematu, dlatego najlepiej podjąć terapię w momencie pojawienia się pierwszych symptomów nietrzymania moczu.13.09.2016 roku amazonki kontynuowały w Pyzdrach spotkania z paniami pod hasłem "Masz wiele powodów, by żyć - kontroluj swoje piersi". W Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach panie usłyszały o diagnostyce chorób nowotworowych piersi, zdrowym odżywianiu oraz uczyły się badać piersi na modelach, zachęcała do badania piersi Położna i Amazonki. Dziękujemy wszystkim paniom, że skorzystały z naszego zaproszenia. Projekt współfinansowany przez Powiat Wrzesiński. .

projektPlener artystyczny Sieraków 05.09 - 10.09.2016 rok
"Amazonki - pełnia kobiecości" to motto przewodnie pleneru w ramach projektu "Artystyczny Świat Amazonek" zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Amazonki w Sierakowie.

Amazonki, członkinie klubów z całej Polski przyjechały do Sierakowa i uczestniczyły w plenerze artystycznym. Pracowały pod okiem instruktorów w czterech grupach. Dwie grupy malarskie, jedna grupa prace ręczne szydełkowe i jedna grupa tworzenie biżuterii.

Malarki pod kierunkiem Anety Sikory i Małgorzaty Brzozowskiej stworzyły piękne prace, malowały na tkaninie (torby, sukienki, szaliki), stworzyły również piękne obrazy namalowane w plenerze na płótnie, które możemy obejrzeć i ocenić na załączonych zdjęciach.

Grupa - robótki ręczne wykonała piękne ozdoby pod okiem Ewy Majchszak super instruktorki. Są to motylki, kwiatki, laleczki, zwierzątka, koraliki, grzybki, dzwoneczki, śnieżynki, serduszka. Na załączonych zdjęciach widać misterną pracę i serce jakie włożyły w tą sztukę uczestniczki projektu.

Biżuteria - powstała pod okiem Aleksandry Rudnickej, która miała wiele cierpliwości aby tłumaczyć co to są bigle, szpilki, kuleczki zaciskowe, bociany itp. Dzięki jej cierpliwości i spokoju powstały niepowtarzalne naszyjniki, kolie, bransolety, kolczyki i zawieszki. Zdjęcia tej niepowtarzalnej biżuterii można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Wieczorem po zajęciach amazonki chętnie spotykały się w Sali Kominkowej, toczyły dyskusje na temat sztuki, śpiewały piosenki, grały w bilard i integrowały się. Obejrzały też film pt. "Marc Chagall" przestawiający twórczość tego francuskiego nie tylko malarza, ale i grafika i scenografa.

Plener dla wszystkich amazonek to integracja, nowe doświadczenia, zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji.

Spotkania takie pozwalają zapomnieć o chorobie, wpływają pozytywnie na stan psychiczny i podnoszą skutecznie samoocenę.

Sieraków 10.09.2016 rok Urszula Popek

plener


Powrót

sierpień

Piknik na Campingu
Amazonki otrzymały zaproszenie od naszych "przyjaciółek od serca" - położnych Tereni, Ewy, Grażyny i Renaty na wspólne spotkanie na pikniku integracyjnym. Zaproszenie przyjęłyśmy i zjawiłyśmy się na campingu nad zalewem Wrzesińskim . Nasze gospodynie uraczyły nas wspaniałymi potrawami - były super smaczne mięsa z grilla, sałatki, przekąski i piekłyśmy kiełbaski przy ognisku. Atmosfera była cudowna, pogoda nam dopisała, śpiewałyśmy piosenki przy ognisku. Wszystkie amazonki dziękują pięknie naszym przyjaciółkom za zaproszenie i za miłe spędzone popołudnie.

piknikPiknik na działce koleżanki Marylki- sierpień 2016 r.
Piękna pogoda tego lata była okazją do spotkania na łonie natury, a konkretnie na pikniku na działce naszej Amazonki Marylki. Spotkanie rozpoczęło się w południe. Pogoda nam dopisała: było piękne słońce, chociaż chmurki nas nie opuszczały. Rozmawiałyśmy na różne tematy i, jak to na piknikach jest w zwyczaju, zajadałyśmy różne specjały: pyszne kiełbaski i kaszankę z grilla oraz smakowite sałatki. Do kawy nie zabrakło domowych wypieków. Bawiłyśmy się świetnie. Takie spotkania sprawiają, że stajemy się jedną wielką rodziną i poznajemy się lepiej. Bądźmy razem, bo to jest piękne!

piknik


Powrót

lipiec

Koleżanka Krysia w miesiącu lipcu obchodziła Jubileusz 80 lat urodzin.
Lat osiemdziesiąt - imponujące!
Na torcie nie zmieszczą się świeczki palące.
Wokół uśmiechnięte twarze, sto lat śpiewające,
Nie mów nam o czym skrycie marzysz,
Ale niech Ci się to w życiu przydarzy,
Bo jeszcze masz czas by spełniać marzenia,
Niech się spełnią nasze życzenia!
Naszej Jubilatce życzymy
wielu szczęśliwych chwil
i niechaj los Ci sprzyja.

Amazonki

lipiec330.06 - 03.07.2016 rok
odbyła się XXII Ogólnopolska Spartakiada Amazonek połączona z 25-leciem istnienia Poznańskiego Towarzystwa Amazonki. Na spartakiadę zakwalifikowały sie 33 kluby. Każdy klub wylosował numer startowy, otrzymałyśmy wszystkie równe białe koszulki z napisem 25 lat Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI, różowe baloniki i tablicę z napisem miejscowości którą reprezentujemy. Wszystkie amazonki przeszły na plac, na którym odbyło się oficjalne rozpoczęcie spartakiady było to 1 lipca o godz. 10tej. Otwarcia spartakiady dokonała Prezes Federacji Amazonki Krystyna Wechman, były powitania i przemówienia zaproszonych gości na temat pracy, wytrwałości i walki kobiet z chorobą. Odśpiewałyśmy nasz Hymn, a wszystkie różowe baloniki zostały puszczone i utworzyły piękne różowe wzory na niebie. Następnie przystąpiłyśmy do rozgrywek sportowych, które trwały dwa dni. Startowałyśmy, bawiłyśmy się i walczyłyśmy w następujących dyscyplinach: ringo 2 mecze, frisbee 2 mecze, kółko i krzyżyk 2 mecze. Zakończenie Spartakiady Ceremonią Kwiatową było super, wiosłujące jedna osada to amazonki z Poznania a pozostałe 3 osady to liderki z wszystkich klubów biorących udział w Spartakiadzie. Wszystkim. Amazonkom i wioślarzom gorące podziękowania za atmosferę. Pani Agnieszce Różańskiej dziękujemy za piękne wykonanie piosenki "Wszystko co mam......to radość najpiękniejszych lat." piosenka Anny Jantar - wzruszeń nie zabrakło. Była to piękna ceremonia, podczas której oddajemy cześć amazonkom, które przegrały z chorobą. Wieczorem odbyła się uroczysta biesiada, podsumowanie zawodów, uroczyste wręczenie nagród i odznaczeń. Września uplasowała sie na 7 miejscu, otrzymałyśmy piękne medale, a nasza koleżanka Zosia została odznaczona za sprawność fizyczną i otrzymała super Anioła z rąk Helenki Pawlak.

lipiec2I WRZESIŃSKI TYDZIEŃ SENIORA
trwał od 26 czerwca do 3 lipca 2016 roku. Organizator Miasto Września - wszystkie spotkania i imprezy były skierowane do seniorów z terenu miasta i gminy Września. Ponieważ Amazonki są jednocześnie seniorami - to brałyśmy udział w tym projekcie. Skorzystałyśmy z badań profilaktycznych takich jak : spirometria, rtg klatki piersiowej, badanie (krew utajona w kale), badanie słuchu, pomiar ciśnienia, pomiar cukru, porady dietetyka BMI, badanie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Można było skorzystać nieodpłatnie po pobraniu wejściówek : z zajęć ogólnorozwojowych w obiekcie Parku Wodnego, z warsztatów teatralnych, z kursu tańca towarzyskiego, brać udział w spotkaniach autorskich (Barbara Kraftówna i Zofia Kucówna), oglądać seanse filmowe w Kinie Trójka, uczestniczyć w wycieczkach do Pyzdr, Gniezna, Dziekanowic oraz w koncertach w Amfiteatrze. Uczestniczyłyśmy również w rajdzie nordic walking przy zalewie Wrzesińskim połączonym z ogniskiem i wspólnym śpiewem z harcerzami. Duża liczba Amazonek chętnie brała udział w różnych zajęciach i projektach - była to dobra propozycja dla seniorów. Było to zwrócenie uwagi seniorom na to, że w każdym wieku można być aktywnym, rozwijać się i spełniać własne marzenia. My Amazonki dziękujemy władzom miasta i partnerom za fajny projekt, a patronom medialnym za angażowanie i czytelny przekaz o projekcie.

lipiec1


Powrót

czerwiec

Grzybowo 19.06.2016 r.
Piknik Forum Organizacji Pozarządowych odbył się w tym roku w Grzybowie w Restauracji RELAX. Takie spotkania sprawiają, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Dla uczestników przygotowano poczęstunek, były tańce oraz konkursy z nagrodami ufundowane m.in. przez Starostwo Powiatowe we Wrześni. Amazonki też uczestniczyły pikniku. Bardzo duże emocje towarzyszyły nam w czasie konkursów - nasze koleżanki zdobyły wyróżnienia i nagrody za udział w zabawie.

czerwiec312.06.2016 odbyła się V Niedziela rekreacyjno- sportowa.
Była to impreza dla seniorów 50 + start odbył sie z basenu przy ul. Gnieźnieńskiej, a zakończenie w Gospodarstwie Agroturystycznym Nowy Folwark. Jak co roku zaplanowano trzy trasy: rowerowa dł. ok. 20 km oraz piesza i nordic walking długości około 8 km. Pogoda była super, wszyscy uczestnicy imprezy stawili się na mecie i zostali przywitani przez Prezesa WUTW. Na uczestników imprezy czekał przygotowany posiłek (grochówka z żołnierskiego kotła) oraz muzyka. Amazonki uczestniczyły również w tym roku w tej imprezie integracyjnej - wróciłyśmy zadowolone.Biała Sobota
11 czerwca odbyła się kolejna odsłona powiatowej akcji "Biała Sobota". W programie były między innymi bezpłatne badania (poziom glukozy, ciśnienie tętnicze, masa ciała, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu), bezpłatne konsultacje (neurolog, diabetolog, internista, dietetyk) oraz dodatkowe atrakcje. Poradami służył organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu wrzesińskiego. Amazonki natomiast rozdawały ulotki promujące profilaktykę raka piersi i uczyły badać piersi na modelach. Pamiętajmy, że zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu, dlatego dobrze wiedzieć jak o nie dbać. Wcześnie wykryty rak, to większa szansa na życie.

czerwiecProfilaktyka raka piersi w Miłosławiu. Amazonki z Wrześni zaprosiły dnia 07 czerwca 2016 roku do Miłosławskiego Centrum Kultury Miłosław ul. Różowa 6 wszystkie kobiety z Gminy Miłosław na spotkanie w ramach projektu "MASZ WIELE POWODÓW, BY ŻYĆ - KONTROLUJ SWOJE PIERSI" W programie:

 • 1. Epidemiologia i diagnostyka chorób nowotworowych piersi - wykład Lek. Med. Spec. Ginekolog Położnik Lucyna Majewska-Lipińska.
 • 2. Zbilansowana dieta - wykład Marta Karnafel dietetyk Centrum Dietetyczne NATURHOUSE.
 • 3. Poczęstunek.
 • 4. Samobadanie piersi prezentacja i ćwiczenia - wykład Teresa Wolska


NEOVITA - Położne Środowiskowo-Rodzinne oraz Amazonki. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, panie które uczestniczyły w spotkaniu pytały o samobadanie piersi, uczyły się szukać guzków na modelach oraz były zainteresowane zdrową dietą.

czerwiec


Powrót

maj

Wyjazd rekreacyjno-turystyczno-wypoczynkowy do Ustronia Morskiego
od 14 do 21 maja 2016 rok. Codziennie amazonki pod okiem rehabilitanta wykonywały ćwiczenia dla poprawienia sprawności fizycznej na sali lub boisku, mogły też korzystać z pływalni krytej w Aquaprku Helios oraz z zabiegów usprawniających w ośrodku np. masaże, krioterapia, tlenoterapie, inhalacje solankowe, okłady borowinowe i wiele innych. Zwiedziłyśmy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na powierzchni 4 ha, udostępniono do zwiedzania 28 ogrodów tematycznych. Rośliny ozdobne pokazane są w przeróżnych kompozycjach. Każdy ogród różni się stylem, dekoracjami i nastrojem. W miesiącu maju podziwiamy tysiące tulipanów, narcyzów, hiacyntów, we wszelkich możliwych barwach, oryginalnych i niespotykanych kształtach, wypełniających wiele zakątków w ogrodach, oraz upajamy się zapachami kwitnących azalii, rododendronów i bzów. Zwiedziłyśmy Gospodarstwo Pszczelarskie Andrzeja Rytwińskiego w Dygowie. Ciekawy wykład na temat pszczół, pszczelarstwa, miodów i produktów z ula wygłosił nam Pan Andrzej. Zostałyśmy ugoszczone przez właścicieli bardzo smacznym miodem pitnym (Trójniak Staropolski) i kiełbaskami z rożna. Miałyśmy możliwość zakupienia wyrobów pszczelarskich - były to różnego rodzaju miody z własnej pasieki : gryczany, rzepakowy, z ostropestu, z facelii, spadziowy, lipowy, wrzosowy, akacjowy, wielokwiatowy, pyłek pszczeli, propolis i świece woskowe. Rowerami zwiedziłyśmy Ustronie Morskie, odwiedziłyśmy Skansen Chleba z degustacją wypieków, pojechałyśmy ścieżką rowerową do Sianożęt. Wycieczka do Kołobrzegu - zwiedzanie Starego Miasta i Ratusza, Bazyliki Kołobrzeskiej i Pomnika Tysiąclecia, Muzeum Oręża Polskiego - dotarłyśmy również do kołobrzeskich źródeł solnych oraz podziwiałyśmy piękne parki, fontanny i cudownie pachnące dywany kwiatów. Ośrodek "EWA" zaprosił nas na wieczorek integracyjny z tańcami z poczęstunkiem, były również spotkania integracyjne przy herbatce - śpiew (karaoke) i gry zespołowe. Wróciłyśmy do domu wypoczęte i zrelaksowane.

maj

Powrót

kwiecień

Amazonki gościły 26 kwietnia w Kołaczkowie. Na spotkanie zostały zaproszone panie mieszkające na terenie Gminy. Tematem prelekcji była profilaktyka raka piersi i nauka badania piersi (na modelach). Amazonki i Położna z Neovity - uczyły jak badamy piersi i rozdawały ulotki , lekarz ginekolog mówiła o diagnostyce chorób nowotworowych a dietetyk o zdrowej żywności.VII edycja targów VIVA SENIORZY! (poprzednia nazwa Aktywni 50+)
22 i 23 kwietnia targi odwiedziło, blisko 4000 osób według statystyk Międzynarodowych Targów Poznańskich, Targi VIVA SENIORZY!  to nie tylko pokazy sportowe czy warsztaty, ale także badania profilaktyczne (m.in. pomiar cukru, pomiar ciśnienia, wskaźnik masy ciała). Specjaliści z zakresu dietetyki, kardiologii, okulistki i rehabilitacji udzielali bezpłatnych porad. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sportowe np. Nordic Walking, gimnastyka kardiologiczna, Tai Chi, a także pokazy taneczne. Targi VIVA SENIORZY! to również uczta dla miłośników dobrej muzyki. W ramach tegorocznej edycji targów mogliśmy usłyszeć: koncert "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego, Maję i Andrzeja Sikorowskich, koncert Tercetu Egotycznego. W sobotę, w samo południe wystąpił Tadeusz Drozda z autorskim programem kabaretowym.

Koncert Tercetu Egzotycznego- wokalistka zespołu Izabela Skrybant -Dziewiątkowska super solistka zespołu.

koncert1

Piosenki piękne, pamiętamy je i często nucimy.

Michał Fogg - prawnuk Mieczysława Fogga zaprosił nas do wspólnego tańca w rytmach starych i dobrze znanych przebojów.

koncert2Drzwi otwarte w Zespole Szkół Specjalnych we Wrześni ul. Batorego 8
13 kwietnia br., podczas Drzwi Otwartych Szkoły, odbyło się spotkanie dla chętnych rodziców i nauczycieli z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej we Wrześni- panią Anną Węclewską, z pracownikiem wrzesińskiej Poradni Ginekologiczno- Położniczej, położną - panią Teresą Wolską oraz prezesem wrzesińskiego Stowarzyszenia Amazonek Urszulą Popek. Spotkanie odbyło się w ramach Szkoły Promującej Zdrowie i miało charakter informacyjno- edukacyjny, a dotyczyło :

 • - przybliżenia rodzicom zasad działania realizowanych w szkole programów zdrowotnych i innych podejmowanych działań prozdrowotnych;
 • - edukacji z zakresu epidemiologii i profilaktyki zdrowotnej nowotworów piersi i szyjki macicy, ze szczególnym naciskiem na wczesne wykrywanie poprzez stosowanie odpowiednich badań kontrolnych( w tym samobadania piersi i badań cytologicznych).

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

prelekcjaOd m-ca kwietnia Amazonki zapraszają wszystkie kobiety na spotkania w ramach projektu "MASZ WIELE POWODÓW, BY ŻYĆ -KONTROLUJ SWOJE PIERSI".
Plan spotkań:

 • Kwiecień- Gmina Kołaczkowo
 • Czerwiec- Gmina Miłosław
 • Wrzesień- Gmina Pyzdry
 • Październik- Gmina Września

Projekt współfinansowany jest przez Powiat Wrzesiński.V FORUM PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH WARSZAWA
05. kwietnia 2016 roku odbyło się piąte Forum Pacjentów Onkologicznych. Tegoroczne motto spotkania organizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych brzmiało: Diagnostyka, terapia, badania - czy polscy pacjenci znaleźli się w trójkącie bermudzkim onkologii? Forum Pacjentów Onkologicznych poświęcone było zagadnieniom najistotniejszym z punktu widzenia samych chorych, a zatem dostępności do innowacyjnych terapii, medycynie personalizowanej i związanej z nią diagnostyce molekularnej oraz dobrym praktykom w badaniach klinicznych. Podczas dyskusji w pięciu blokach tematycznych pacjenci i eksperci podjęli się próby oceny aktualnej sytuacji, poszukując jednocześnie rekomendacji zmian służących jej poprawie. O tym jakie zmiany czekają lekarzy w wypełnianiu karty szybkiej diagnostyki onkologicznej i co się zmieni w pakiecie onkologicznym w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Jakie zmiany będą wprowadzone do pakietu onkologicznego w ciągu najbliższych miesięcy?
Rzeczywiście stanie się to za kilka miesięcy, bo to wymaga zmian ustawowych. Podstawową zmianą  jest zredukowanie uciążliwości wypełniania karty DILO. Zostanie ona zmniejszona z siedmiu do dwóch stron i będzie w stu procentach prowadzona w formie elektronicznej. Kartę tę będą mogli wydawać również lekarze specjaliści także w przypadku podejrzenia, nie tylko, jak to było do tej pory, w przypadku potwierdzenia choroby nowotworowej. To też znacząca zmiana. Kolejne zmiany organizacyjne to możliwość rezygnacji z prowadzenia sprawozdawczości kolejkowej. Cała sprawozdawczość kolejkowa będzie prowadzona wyłącznie poprzez kartę DiLO. Wszelkie inne formy zostaną zlikwidowane, łącznie ze sprawozdawczością pierwszego wolnego terminu. Następna rzecz to rozdzielenie karty DiLO z  rejestrem chorób nowotworowych. W tej chwili prowadzenie karty DiLO nie będzie się wiązało z koniecznością wpisania numeru z KRS.

projekt projekt


V Forum Pacjentów Onkologicznych Program ramowy 05.04.2016r.
Moderacja: redaktor Iwona Schymalla

projekt


Powrót

Marzec

Kino TRÓJKA dla koneserów Kino Konesera to projekt edukacyjny, służący rozwijaniu potrzeby obcowania z kulturą i dobrym kinem. Powstał w ramach współpracy powiatu wrzesińskiego z Kinem Trójka we Wrześni, która rozpoczęła się w 2005 roku. Kooperacja polega wynajmowaniu sali kina na bezpłatne seanse dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, oraz senirów. W jej ramach wyświetlane są niekomercyjne i ambitne filmy kina światowego i polskiego. Na każdym spotkaniu z cyklu wypowiada się krytyk filmowy, który wprowadza uczestników w tematykę obrazu. Wieczorem 21 marca w klimat "Syna Szawła" i "Baranów." wrzesińską publiczność wprowadził filmoznawca Leszek Czujewicz. Islandzką opowieść" oglądała niemal pełna sala, amazonki uczestniczyły w tych seansach.  Kolejny seans w ramach Kina Konesera w kwietniu.

kino konesera kino koneseraKaziuki Wileńskie we Wrześni w wykonaniu Zespołu i Tańca "Wileńszczyzna", jak co roku trafiły w oczekiwania seniorów, których tłum obejrzał dwa występy we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Amazonki też uczestniczyły w tych koncertach. Były tańce, kolorowe stroje ludowe i śpiewy. W holu wystawili się sprzedawcy z regionalnymi produktami

kaziuki wilenskie8 marca spotkanie amazonek. Miłe rozmowy i życzenia, przy kawie, każda koleżanka otrzymała kwiatek i czekoladę.

dzien kobiet


Powrót

luty

Pamiętaj o badaniach! 22 luty 2016 Poznań Galeria Dworzec Centralny

uszczypnij raka uszczypnij raka


Powrót

amazonki.net  amazonkifederacja.pl  amazonki.com.pl