Wydarzenia 2014



grudzien

Szkolenie dla Nowych Liderek w Sierakowie w dniach 5 - 9 grudnia zorganizowane przez Federację AMAZONKI - udział wzięła jedna osoba.

Warsztaty

  • Trudne rozmowy z Bliskimi - psycholog Katarzyna Cieślak
  • Poznaj lepiej swój ból - dr Iwona Gołda-Gocka
  • Osiągnięcia pacjentów, Koalicja do walki z bólem - Szymon Chrostowski
  • Odżywianie w chorobie nowotworowej - dr Agnieszka Uberhan
  • Zajęcia rehabilitacyjno ruchowe, ogólne problemy dotyczące sprawności fizycznej - rehabilitant Krystyna Puto
  • Monodram w wykonaniu Agnieszki Różańskiej "Jest jak Jest" po spektaklu dyskusja
  • Koło fortuny - czyli środki na działania organizacji - Anna Jądrzyk PISOP
  • Wniosek o dotację z drugiej strony lustra - Joanna Jękot PISOP

W sobotę 6 grudnia odbyła się uroczysta kolacja i spotkanie opłatkowe wszystkich uczestników warsztatów.


Przy opłatku i kolędzie 15 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne starosty wrzesińskiego w auli Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni z pracownikami samorządowymi, kierownikami jednostek organizacyjnych, radnymi powiatu i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Harcerze na ręce starosty Dionizego Jaśniewicza przekazali światełko betlejemskie. Wszyscy składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Natomiast 16 grudnia b.r. w godzinach rannych w Sali PCPR odbyło się Forum Organizacji Pozarządowych, w którym uczestniczyły jak co roku również nasze koleżanki Amazonki. Stało się tradycją, że spotkania te odbywają się w miesiącu grudniu i są okazją do podsumowania rocznej działalności stowarzyszeń i planów na następny rok, oraz złożenia życzeń na nadchodzące święta. Późnym południem odbyła się Wigilia Amazonek, spotkałyśmy się w gronie koleżanek Amazonek i położnych z NEOVITY. Wszystkich przybyłych powitała Prezes Halina Rembowicz, złożyła nam szczególne życzenia świąteczne i zaprosiła do połamania się opłatkiem. W nastrój świąteczny wprowadziły nas śpiewane kolędy i potrawy wigilijne przygotowane przez restaurację Awocado. Życzeniom zdrowych, spokojnych i wesołych świąt nie było końca. Spędziłyśmy miłe chwile w gronie koleżanek.

Powrót

listopad

Zbliżający się 1 listopad to dla nas AMAZONEK dzień zadumy i wspomnień dotyczących naszej choroby i walki z rakiem. Walczymy z naszą chorobą do końca, nie zawsze z sukcesem - część koleżanek tę walkę przegrało. Pamiętamy o NICH zapalamy znicze na grobach i wspominamy nasze Koleżanki.


W okresie od września do listopada b.r. we Wrześni Fundacja Ekspert Kujawy zorganizowała kurs komputerowy w ramach projektu "Wielkopolska Akademia Komputerowa Seniorów" wymiarze 64 godzin. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu po 4 godziny lekcyjne. W kursie tym wzięły udział również Amazonki.

Tematyka kursu:

  • podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych
  • użytkowanie komputerów i zarządzanie plikami
  • przetwarzanie tekstów
  • użytkowanie baz danych
  • grafika menedżerska i prezentacyjna
  • przeglądanie stron internetowych i komunikacja

Każdy uczestnik otrzymał książkę "ECDL Core dla każdego", przystąpił do egzaminu i otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Spotkanie integracyjne Licheń 28-29 listopad

Na zaproszenie hotelu ATUT w Licheniu odbyło się spotkanie integracyjne Amazonek z całej Polski w spotkaniu tym uczestniczyły dwie koleżanki z Wrześni. Po zameldowaniu i obiedzie zwiedzałyśmy hotel i część rehabilitacyjną AtutMed. Wysłuchałyśmy prezentacji dr Sawlewicza na temat rękawków uciskowych likwidujących obrzęk limfatyczny i urządzenia pneumatycznego do masażu ręki. Obejrzałyśmy monodram w wykonaniu Agnieszki Różańskiej "Jest jak Jest" - spektakl ten jest niezwykle edukacyjny i daje przeżycie bezcenne. Pomaga poznać rzeczywistość i oczekiwania osoby zmagającej się z chorobą. Adresowany jest do nas Amazonek, ale też i dla innych osób chorych onkologicznie. To przedstawienie, poza przeżyciem artystycznym, niesie dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich edukacyjne przesłanie. Wieczorem odbyła sie uroczysta kolacja z oprawą muzyczną połączona ze spotkaniem integracyjnym.

Powrót

październik

Biała Sobota

Starostwo Powiatowe zorganizowało dla mieszkańców Wrześni i powiatu w dniu 25 października 2014 roku BIAŁĄ SOBOTĘ. Chętnie przystąpiłyśmy do tego projektu i zachęcałyśmy wszystkich odwiedzających szczególnie panie do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi. bialasobota Stoisko AMAZONEK wyposażone było w plakaty informujące o chorobach nowotworowych, rozdawałyśmy ulotki instruktażowe jak badać piersi oraz pokazywałyśmy paniom jak badać piersi i wyczuwać guzki na modelu piersi. Zainteresowanie profilaktyką i badaniami było duże, rozmawiały z nami panie w różnym wieku. Zadawały bardzo ważne pytania zarówno z profilaktyki jak i w związku z przebytą przez nas chorobą i leczeniu raka piersi. Odniosłyśmy wrażenie, że część osób jest świadoma i zdaje sobie sprawę o potrzebie profilaktyki (samobadania piersi i badań diagnostycznych Mammografia czy USG). Musimy pamiętać rak to nie wyrok. Rak wcześnie wykryty i odpowiednio leczony jest wyleczalny!! W przypadku pytań medycznych kierowałyśmy te osoby do dyżurującego lekarza onkologa. Najbardziej cieszy nas, że kobiety pokonują wstyd, już nie unikają tematu raka, występują w mediach, głośno mówią o przebytej chorobie, podejmują się roli ochotniczek. Uważam, że to zasługa głośnych akcji w mediach na rzecz pacjentów onkologicznych. AMAZONKI zawsze do tych akcji się przyłączają i je popierają.


W miesiącu wrześniu i październiku Klub nasz zorganizował dla Amazonek zajęcia z Psychologiem - odbyły sie dwa spotkania terapeutyczne, które prowadziła Martyna Jedrzejewska-Kramer z pracowni psychologicznej. Koleżanki były zadowolone i cykl tych wykładów będziemy kontynuować w roku przyszłym.

Powrót

wrzesień

Wyjazd do Lichenia 24.09.2014 r.

W godzinach rannych grupa AMAZONEK i przyjaciół od serca wyjechała autobusem do Lichenia.
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski- znajduje na terenie sanktuarium maryjnego- ważnego ośrodka religijnego w kraju. Budowlę tę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852, których świadkami byli: Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Wzniesiona została w latach 1994-2004. Powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków pielgrzymów. Jest obecnie największą świątynią w Polsce i jedną z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych. Udałyśmy się tam aby się wyciszyć i uczestniczyć we mszy św. w Bazylice i odwiedzić ważne miejsca na terenie sanktuarium: Kościół Św. Doroty, Kaplicę Krzyża Świętego, Źródełko, Wieżę, Dzwonnicę, Golgotę z drogą krzyżową.

lichen lichen

Wracając do Wrześni udałyśmy się do Lasku Grąblińskiego, gdzie znajdują się stacje drogi krzyżowej. Las Grąbliński jest znany jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W latach 1842-1852 znajdował się tu obraz Matki Boskiej Licheńskiej, przez wiernych uważany za słynący cudami. W 1842 r. obraz został zawieszony na sośnie przez kowala Tomasza Kłossowskiego. W miejscu tym, 15 sierpnia 1850 r. Matka Boża ukazała się Mikołajowi Sikatce, pasterzowi z Grąblina. Maryja w wizji przekazała mu różne wskazówki, w tym zalecenie przeniesienia obrazu z lasu do kościoła. W 1852 r. zarządca majątku Licheń, Ignacy Wiśniewski, zbudował przy drodze kapliczkę, do której przeniesiono obraz. Obecnie w miejscu tym, ogrodzonym kamiennym murem, znajdują się stacje drogi krzyżowej i kaplice. W jednej z nich znajduje się kamień, z odbiciem stóp Matki Bożej.


XX spartakiada "Amazonek" Malta Poznań" 11-14.09.2014r.

Głównym założeniem tej Spartakiady była aktywizacja ruchowa kobiet po leczeniu raka piersi. Hasło "Radość i Nadzieja". Udział brało 36 drużyn z całej Polski. Amazonki z Wrześni nie zakwalifikowały się do uczestnictwa w zawodach, ale na Spartakiadę wybrałyśmy się w trójkę, aby zobaczyć i podziwiać zmagania sportowe koleżanek AMAZONEK z całej Polski w takich dyscyplinach jak: Kubb, Petangue, Ringo, Pierscieniówka, Bowling i Speedminton. Zmaganiom sportowym przy pięknej pogodzie towarzyszyły emocje, doping i dobra zabawa.

spartakiada2014

Punktem kulminacyjnym były zawody łodzi smoczych z ceremonią kwiatową, (będącą wspomnieniem Amazonek które odeszły). Minutą ciszy i rzucaniem kwiatów do wody uczczono ich pamięć. Byłyśmy tam, kibicowałyśmy koleżankom i pełne wrażeń wróciłyśmy do domu.


Szkolenie dla par

Federacja Stowarzyszeń Amazonki zorganizowała "Szkolenie dla Par" w Sierakowie w terminie od 16 do 22.IX - współfinansowane z środków PFRON. Udział w nim wzięła nasza koleżanka Ala wraz z mężem. Celem szkolenia było radzenie sobie z rakiem piersi przez kobiety nim dotknięte i ich mężów. Poszerzenia wiedzy w zakresie prawidłowej komunikacji w związku i rozmowa z innymi parami znajdującymi się w podobnej sytuacji. Wykłady interaktywne, warsztat psychoedukacyjno-integracyjne , rozmowy indywidualne - prowadzone były przez Katarzynę Cieślak i Marka Cieślak.

Tematy:

  • - By było się razem jeszcze lepiej...
  • - Dobrana para
  • - Seksualność po leczeniu raka piersi - wyzwanie dla kobiety i jej partnera
  • - Odkrywanie intymności w związku

Natomiast Janusz Doś prowadził zajęcia rehabilitacyjne, które są bardzo ważnym elementem w powrocie do zdrowia. Szkolenie przebiegało w miłej atmosferze i nasza koleżanka wraz z mężem wrócili zadowoleni i silniejsi do walki z chorobą.

Powrót

sierpień

Miesiące letnie są okazją do spotkań w plenerze. Ładna pogoda zachęciła nas do zorganizowania pikniku na działce u naszej koleżanki Marylki. Spotkałyśmy się po południu w piękny słoneczny dzień na łonie natury. Bawiłyśmy się świetnie w miłym gronie: grałyśmy w RINGO i rzucałyśmy bullami (Petanque). Zajadałyśmy pyszne kiełbaski, kaszankę z grilla i ziemniaczki pieczone z gzikiem. Grillowaniem zajmował się mąż Marylki za co mu pięknie dziękujemy.

grilowanie grilowanie

Powrót

czerwiec

Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI zorganizowała (współfinansowane z środków PFRON)
"Szkolenie dla Liderek – Zarządzanie", w Sierakowie 21-25 czerwca 2014 roku. W szkoleniu uczestniczyły dwie koleżanki – prezes i skarbnik Stowarzyszenia.

Tematy zajęć:

  • - nowoczesne leczenie raka piersi - wykłady dr Anna Szafryna-Kliwicka
  • - koło fortuny – czyli środki na działania organizacji – wykłady Piotr Kotlarek z Centrum Inicjatyw PISOP
  • - wniosek o dotację z drugiej strony lustra – wykłady Anna Jądrzyk z CI PISOP
  • - zajęcia z rehabilitantem – wykłady Janusz Doś
  • - zajęcia z rehabilitantem – wykłady i ćwiczenia Magdalena Doś

Wkłady były ciekawie prowadzone, dzięki nim koleżanki poszerzyły swoją wiedzę i będą mogły wykorzystać w pracy w Stowarzyszeniu i kontaktach z koleżankami.

szkolenie



        W okresie od 13 do 20 czerwca przebywałyśmy  w Darłówku na wyjeździe
        integracyjnym. Pogodę miałyśmy piękną - spacery brzegiem morza, piękna
        plaża, cudowne wschody i zachody słońca.
        Organizator AVA TOUR Koszalin zapewnił nam w ramach turnusu:
        - kąpiele w Parku Wodnym „Jan” - z uwagi jednak na dużą odległość
          (około 3 km organizator nie przewidział, że może być dla nas
          uciążliwe dotarcie na basen) skorzystało tylko 5 osób,
        - rejs statkiem po morzu,
        - wyjazd do „Skansenu Chleba” w Ustroniu Morskim.

        Podróż do krainy chleba to klimat zacnej, wiejskiej chaty wypełnionej
        zniewalającym aromatem świeżo upieczonego chleba i zapachem pieczonej,
        swojskiej kiełbasy czy żurku w chlebie. W skansenie tym wypiekają się
        na oczach gości bochny chleba przygotowywanego według starych receptur.
        Skosztowałyśmy  w 100 procentach żytniego chleba sarmackiego, chleba
        maślankowego do którego wypieku zamiast wody używa się właśnie maślanki,
        czy razowego słonecznikowego chleba seniora. Kto miał  ochotę mógł
        zakosztować piekarskiej ekstrawagancji i uformować własny bochenek,
        na który czekałyśmy aż się upiecze w pięknym ziołowym ogródku. Zjadłyśmy
        na miejscu cudowny chleb ze smalcem  skwarkami i dużą ilością
        ziół i kupiłyśmy do domu  by skosztować chleb pański. Jak przystało na
        nazwę, składniki ma iście pańskie. Wykonuje się go na słodzie
        żytnim i dodaje bakalie, suszone morele, orzechy arachidowe i włoskie
        oraz śliwki.  Wizyta w Skansenie Chleba to była dla nas prawdziwa
        podróż do przeszłości, w czasy gdy gospodynie przed rozkrojeniem
        świeżego bochna, naznaczały go krzyżem, a po posiłku skrupulatnie
        zbierały ze stołu każdy okruszek "naszego powszedniego".

        - seans filmowy w Multkinie Koszalin
        - uroczystą kolację, grill  w parku w altance
        - spektakl Teatru Propozycji Dialog w Koszalinie
          „Płonę i krzyczę” nieznane liryki Władysława Broniewskiego
        - spotkanie z lekarzem onkologiem dr Januszem Kurzawą

        Od Autora…
        Do domu wróciłyśmy wypoczęte, ale Ośrodka Wypoczynkowego
        Neptun w Darłówku nie polecamy.  Budynki mieszkalne w klimacie z lat
        70 -80 dwudziestego wieku, dosłownie ;-) o jakość posiłków również się
        postarano, aby od klimatu zbytnio nie odbiegała( margaryna,
        mortadela itd.). Meble w pokojach lata świetności mają już dawno za
        sobą, a stan łazienek rodem z filmów Bareji ;-)  Nie ma także co liczyć
        na leżaki czy parawan w ramach wyposażenia pokoju, przecież jest tyle
        miękkiego piasku na plaży ;-).
        Park w którym usytuowany jest ośrodek jest zaniedbany i  odstrasza
        potencjalnych spacerowiczów, ale nie odstrasza ptaków, lisów i kotów,
        których jest pod dostatkiem;-).
        Urszula Popek
        

darlowko1 darlowko2 darlowko3



Dnia 8 czerwca uczestniczyłyśmy w rajdzie zorganizowanym w ramach III Niedzieli Rekreacyjno– Sportowej dla osób w wieku 50+. Około trzystu słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyło w trasę. Pokonałyśmy 7 km pieszo i z kijkami nordic walking. Start usytuowano przy basenie (ul. Gnieźnieńska), a metę w Nowym Folwarku. Wszyscy uczestnicy mimo upalnej pogody w spokojnym tempie dotarli na metę, tam w Cuntry Clubie na rajdowiczów czekał poczęstunek i dobra muzyka. Wróciłyśmy mimo zmęczenia - radosne i uśmiechnięte. Po raz kolejny udowodniłyśmy sobie, że jesteśmy silne i drzemie w nas zdrowy duch.

Powrót

kwiecień

25 kwietnia pojechałyśmy do Palmiarni w Poznaniu.

Zwiedziłyśmy park Wilsona i Palmiarnię. Oglądałyśmy rośliny: subtropikalne, tropikalne, klimatu umiarkowanego, lasu tropikalnego i wodne, oraz akwarium z pięknymi okazami ryb. Nasza wycieczkę zakończyłyśmy wizytą w kawiarni. Jej niepowtarzalny klimat tworzy bujna roślinność, ekspozycja rzeźb, minerałów i pamiątek z podróży. Specjalnością kawiarni są domowe wypieki i szeroki wybór kaw i herbat. Pogoda też nam dopisała – wróciłyśmy zadowolone.

palmiarnia



6 kwietnia 2014 roku grupa Amazonek wybrała się do Poznania na TARGI ASKTYWNI 50+

Zwiedziłyśmy stoiska reklamujące: wczasy rehabilitacyjne, sanatoria, badania profilaktyczne i opiekę dla seniorów, odwiedziłyśmy stoiska ze sprzętem rehabilitacyjnym, zdrową żywnością, dekoracjami wielkanocnymi. Odbywały się warsztaty artystyczne, treningi pamięci i warsztaty sportowe. Wzięłyśmy udział w ćwiczeniach zdrowotnych Tai Chi. Uczestniczyłyśmy w koncercie Trzech Tenorów z Teatru Muzycznego w Poznaniu - występ ich był nagrodzony gromkimi brawami.

Powrót

marzec

24 marca w WOK odbył się pokaz kolekcji ubrań Marioli Staniszewskiej. Wydarzenie "Zdrowie jest w modzie" zorganizowało Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Kulturalny Miłosław. Na czerwonym dywanie ubrania prezentowały "Amazonki" i pracownice Starostwa oraz najmłodsze modelki. W ten poniedziałkowy wieczór wiele się działo - bardzo miła atmosfera, dużo braw, publiczność dopisała mimo niesprzyjającej aury.

  krwiobus krwiobus  



Dnia 20 marca na wrzesińskim Rynku stał KRWIOBUS I MAMMOBUS - można było oddać krew, a panie miały wykonywane badania mammograficzne.

My AMAZONKI też tam byłyśmy i zachęcałyśmy panie do wykonania tych badań. Rozdawałyśmy nasze ulotki informujące jak badać piersi.

Zrób to dla Siebie Zbadaj Piersi
ZAUFAJ DŁONIOM
NIE KAŻDY GUZEK JEST RAKIEM


"Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen". Dzień Kobiet dla każdej z nas jest bardzo ważny, otrzymujemy życzenia, kwiaty i drobne prezenty . Świętowałyśmy go w Restauracji Sjesta - wieczór spędziłyśmy w miłym gronie przy lampce wina, pizzy, cieście i dobrej kawie.

Powrót

luty

27.02.2014 r.

W WIADOMOŚCIACH WRZESIŃSKICH temat tygodnia:

POKONAĆ RAKA

21 lutego 2014 r. w tygodniku lokalnym ukazały się artykuły pod wspólnym tytułem: Sprawdź, wykryj, wylecz.

To czy zachorujemy na raka, zależy nie tylko od naszych genów, ale także od trybu życia, jaki prowadzimy. Przestrzeganie kilku zasad i korzystanie z badań profilaktycznych może uchronić nas przed nowotworem.

Autorzy przedstawili :

  • - objawy najczęściej rozpoznawanych nowotworów
  • - kto jest najbardziej narażony na choroby nowotworowe?
  • - ilu z nas robi badania profilaktyczne?
  • - z jakimi rodzajami raka borykamy się najczęściej?
  • - jaki rak najczęściej zabija kobiety?

Niezwykłą historię AMAZONEK i MĘŻCZYZNY z chłoniakiem –opisała Joanna Goździewicz w artykule " A, jesteś. To dobrze." Pogodni, aktywni, pełni wewnętrznego spokoju. Nie poddają się, walczą z chorobą i stereotypem, że rak to wyrok. Nikt, patrząc na nich, nie pomyślałby, że życie postawiło na ich drodze najtrudniejszego przeciwnika.

Zapraszamy do przeczytania tak ważnych i pouczających artykułów zawartych w temacie tygodnia "WW".

RAK TO NIE WYROK.

Zobacz jak sprawdzić, jak leczyć, ale też jak żyć.

Powrót

amazonki.net  amazonkifederacja.pl  amazonki.com.pl